Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pes nás má přečtené

 

Pes nás má přečtené dokonale, mockrát lépe, než my jeho.
Uvědomte si, kolik doprovodných gest děláte při různých povelech, o kterých sami většinou ani nevíte. Pes o nich ví a v mnoha případech reaguje na tato gesta než na hlasový povel. Pes dokonale čte výraz vašich očí a vaší tváře. Proto se dá pes ovládat očima, výrazem tváře, tím, jak se pohybujete. Každý pes pozná z vašeho způsobu chůze, pohybu, jestli jste v pohodě, naštvaní, nejistí, unavení. Reaguje na to.!rijen-027.jpg
 Je k nám tolerantní a odpouští nám většinu našich chyb. My k nim tak tolerantní nejsme.

Z lidských gest, která se dají na psa uplatnit, je například :
 
otočení se ramenem ke psovi - nic ti nechci, nech mě být
 při přivolání otočení ramenem, případně sednutí na bobek a snížení brady trošku k hrudníku - volám tě, neublížím ti, neboj se přijít - pejsek většinou příjde
Pokud budete chtít pohladit nejistého a bázlivého psa, stůjte nebo si dřepněte k němu bokem, nekoukejte mu přímo do obličeje a hlaďte ho tak, aby po celou dobu viděl vaší ruku.
Pokud chcete psa zastavit v příchodu, podívejte se mu na hlavu a nakročte proti němu, zastaví se nebo se vám vyhne.

Pes slyší o mnoho lépe než člověk, takže křik na psa a štěkání zákazových povelů považuju za hrubost vůči psovi. Je dobré používat intonační navigaci a psovi napovídat.

Dobrého očního kontaktu se psem se dá dosáhnout tak, že psovi budete odpovídat na jeho otázky. To znamená, že když se na vás pes podívá, nebudu si nafoukaně myslet, že čeká na to, co chci já, ale budu se snažit pochopit, co on chce ode mne a odpovím mu.
 Budu se snažit poznat a okamžitě řešit náznaky psovy nejistoty v některých situacích - svěšený ocas, olizování, nastavování ramene, jiná poloha uší, uhýbání očima, třeba i jen malé zaváhání.
Nebudu napomínat, ale psa podpořím, sama dojdu k tomu, čeho on se bojí, opřu se o to, s člověkem si případně popovídám a dám si záležet na přátelské atmosféře.
Zrovna tak budu řešit každý projev nejistoty a následné agrese - ztuhnutí psa, ocas nahoru, naježení a podobně
Nebudu nikdy napínat vodítko a štěkat zákazové povely, ale celou situaci se budu snažit bagatelizovat, pokud to jde.

Při výcviku nebudu nikdy volit nátlakové metody jako škubání za vodítko a zvýšený hlas.
Budu vždycky respektovat reflexní oblouk daného psa. Svůj požadavek mu srozumitelně a příjemnou formou vysvětlím, za splnění ho pochválím. Záleží na tom, jakou použiju pochvalu a jak jí načasuju, protože ta pochvala rozhoduje o tom, jak ten pes bude k požadavku přistupovat příště.
Proto budu mít pro psa připravenou celou škálu pochval, od pokývnutí a úsměvu před pohlazení, pamlsek, balonek, divokou hru a možnost psa sundat si mě na zem a pořádně pomuchlat.

Pokud budu muset přistoupit ke korekci, nikdy nezatlačím na psa víc, než v danou chvíli musím. Budu dávat pozor na jeho reakci a budu reagovat ve zlomku vteřiny na jeho odezvu.
Při omluvném gestu tlak uberu a dám psovi možnost splnit nějaký můj požadavek, pochválím a dál se jede v klidu a v pohodě.
Dávám si zatracený pozor na to, abych psa nedohnala ke strachové agresi
Budu se snažit zachovat za každých okolností klid a důslednost a spravedlnost.
Budu se snažit dělat svému psovi nekompromisní, ale přiměřenou ochranku. Nedovolím jinému psovi, aby mého napadl, nedovolím žádnému člověku, ani výcvikáři, aby mi na něho sáhl. Svému psovi ale nedovolím, aby někomu udělal to samé.

Nejlepší je tohle se naučit na živo, protože gesta a sitauce se moc popsat nedají.
 rijen-109.jpg
 
 

 

Kontakt

Ronny + Nikita

Kunčice pod Ondřejníkem


Statistiky

Online: 1
Celkem: 111805
Měsíc: 413
Den: 9